Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights L36EN-R12-2311
Visual Communications Company - VCC L36EN-R12-2311
Part Number
L36EN-R12-2311
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Description
LED IND RED 12V 5/16"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Visual Communications Company, LLC
    1.64588/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberL36EN-R12-2311
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.31" (7.87mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)