Home Product Index Relays Solid State Relays SSR-240D50
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR-240D50
Part Number
SSR-240D50
Description
RELAY SSR 240VAC 50A DC-IN
TE Connectivity
In Stock 35 pcs
    34.49000/pcs
  • 10 pcs
    32.67350/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberSSR-240D50
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current50A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V