Home Product Index Relays Solid State Relays SSR-240D25
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays SSR-240D25
Part Number
SSR-240D25
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY SSR 240VAC 25A DC-IN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Relays
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 282 pcs
    23.66500/pcs
  • 10 pcs
    22.42100/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberSSR-240D25
Part StatusActive
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance (Max)-
Load Current25A
Voltage - Input3 ~ 32VDC
Voltage - Load24 ~ 280 V