| Part Number | 4-487576-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical, 1 Sided |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.10mm ~ 0.31mm |
| Height Above Board | 0.310" (7.87mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Actuator Material | Thermoplastic |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 150V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | - |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 50POS 1.27MM
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 45POS 1.27MM
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 50POS 1.27MM
In Stock: 390
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONTACT FLAT FLEX SOCKET GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC VERT 50POS 1.27MM PCB
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC VERT 8POS 1.27MM PCB
In Stock: 2298
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 40POS 1.27MM
In Stock: 5456
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 44POS 1.27MM
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 40POS 1.27MM
In Stock: 3384
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: CONN FFC RCPT HSG 44POS 1.27MM
In Stock: 0