Home Product Index Connectors, Interconnects Barrel - Audio Connectors 35RAPC2AHN3
Switchcraft Inc. 35RAPC2AHN3
Part Number
35RAPC2AHN3
Manufacturer
Switchcraft Inc.
Description
CONN JACK MONO 3.5MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Barrel - Audio Connectors
Switchcraft, Inc.
In Stock 250 pcs
    2.79000/pcs
  • 10 pcs
    2.25600/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number35RAPC2AHN3
Part StatusActive
Connector TypePhone Jack
GenderFemale
Signal LinesMono
Industry Recognized Mating Diameter3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter0.142" (3.60mm)