Home Product Index Discrete Semiconductor Thyristors - TRIACs BTA10-800BWRG
STMicroelectronics BTA10-800BWRG
Part Number
BTA10-800BWRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thyristors - TRIACs
STMicroelectronics
In Stock 487 pcs
    0.80000/pcs
  • 10 pcs
    0.79250/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberBTA10-800BWRG
Part StatusActive
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)