Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount SM4124FTR118
Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR118
Part Number
SM4124FTR118
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.118 OHM 1% 2W 4124
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
    0.21750/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part Number SM4124FTR118
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.118
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 4124 J-Lead
Supplier Device Package 4124
Size / Dimension 0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.195" (4.95mm)