Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF2010BTE33K0
Stackpole Electronics Inc. RNCF2010BTE33K0
Part Number
RNCF2010BTE33K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/3W 2010
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNCF2010BTE33K0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 33k
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Size / Dimension 0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)