Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF0201DTC715R
Stackpole Electronics Inc. RNCF0201DTC715R
Part Number
RNCF0201DTC715R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/32W 0201
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number RNCF0201DTC715R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 715
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.03W, 1/32W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package 0201
Size / Dimension 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max) 0.011" (0.28mm)