Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR1225FK1R00
Stackpole Electronics Inc. CSR1225FK1R00
Part Number
CSR1225FK1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 1 OHM 1% 3W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number CSR1225FK1R00
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package 1225
Size / Dimension 0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)