Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR1206-0R01F1
Riedon CSR1206-0R01F1
Part Number
CSR1206-0R01F1
Manufacturer
Riedon
Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Riedon
Product Parameter
Part NumberCSR1206-0R01F1
Part StatusActive
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)