Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSR0603FK51L0
Stackpole Electronics Inc. CSR0603FK51L0
Part Number
CSR0603FK51L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.051 OHM 1% 1/8W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number CSR0603FK51L0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.051
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features Current Sense
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)