Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSNL2010JT33L0
Stackpole Electronics Inc. CSNL2010JT33L0
Part Number
CSNL2010JT33L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.033 OHM 5% 1.5W 2010
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Stackpole Electronics, Inc.
Product Parameter
Part Number CSNL2010JT33L0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.033
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.5W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 170°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)