Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWG150-12-C-R-CN
Sanken SWG150-12-C-R-CN
Part Number
SWG150-12-C-R-CN
Manufacturer
Sanken
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Sanken
In Stock 244 pcs
    52.20000/pcs
  • 20 pcs
Product Parameter
Part NumberSWG150-12-C-R-CN
Part StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.67" L x 3.68" W x 1.48" H (168.6mm x 93.5mm x 37.5mm)