Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters SWG150-05
Sanken SWG150-05
Part Number
SWG150-05
Manufacturer
Sanken
Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
Sanken
In Stock 57 pcs
    48.00000/pcs
  • 10 pcs
    45.00000/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberSWG150-05
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.61" L x 1.34" W x 3.66" H (168.0mm x 34.0mm x 93.0mm)