Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 6.3YXJ15000MGC16X35.5
Rubycon 6.3YXJ15000MGC16X35.5
Part Number
6.3YXJ15000MGC16X35.5
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Rubycon
    0.58140/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number6.3YXJ15000MGC16X35.5
Part StatusActive
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.888A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.61A @ 100kHz
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)