Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 6.3YXJ1000MTA8X11.5
Rubycon 6.3YXJ1000MTA8X11.5
Part Number
6.3YXJ1000MTA8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number6.3YXJ1000MTA8X11.5
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency480mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency640mA @ 100kHz
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)