Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50YXH150MEFC10X12.5
Rubycon 50YXH150MEFC10X12.5
Part Number
50YXH150MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number50YXH150MEFC10X12.5
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency380mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency760mA @ 100kHz
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)