Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 50YXH1500MEFC16X35.5
Rubycon 50YXH1500MEFC16X35.5
Part Number
50YXH1500MEFC16X35.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.63615/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number50YXH1500MEFC16X35.5
Part StatusActive
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1.89A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.15A @ 100kHz
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
50YXH1500MEFC16X35.5
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL