Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16MH547MEFCT56.3X5
Rubycon 16MH547MEFCT56.3X5
Part Number
16MH547MEFCT56.3X5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number16MH547MEFCT56.3X5
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency56mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency84mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)