Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Arrays RF2001T3D
Rohm Semiconductor RF2001T3D
Part Number
RF2001T3D
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A TO220FN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Arrays
ROHM Semiconductor
    0.67500/pcs
  • 10 pcs
    0.59700/pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRF2001T3D
Part StatusNot For New Designs
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 300V
Operating Temperature - Junction150°C (Max)