Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Zener - Single CDZVT2R15B
Rohm Semiconductor CDZVT2R15B
Part Number
CDZVT2R15B
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Description
DIODE ZENER 15V 100MW VMN2M
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Zener - Single
ROHM Semiconductor
Product Parameter
Part NumberCDZVT2R15B
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance-
Power - Max100mW
Impedance (Max) (Zzt)42 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature150°C