Home Product Index Filters Ferrite Beads and Chips PE-0805FB102ST
Pulse Electronics Network PE-0805FB102ST
Part Number
PE-0805FB102ST
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0805 1LN
Family
Ferrite Beads and Chips
Product Parameter
Part NumberPE-0805FB102ST
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines1
Impedance @ Frequency1 kOhm @ 100MHz
Current Rating (Max)500mA
DC Resistance (DCR) (Max)400 mOhm
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.041" (1.05mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)