Home Product Index Filters Common Mode Chokes PE-0805CCMC900STS
Pulse Electronics Network PE-0805CCMC900STS
Part Number
PE-0805CCMC900STS
Description
CMC 330MA 2LN 90 OHM SMD
Family
Common Mode Chokes
Product Parameter
Part NumberPE-0805CCMC900STS
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines2
Impedance @ Frequency90 Ohm @ 100MHz
Inductance @ Frequency-
Current Rating (Max)330mA
DC Resistance (DCR) (Max)350 mOhm
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature-
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Height (Max)0.051" (1.30mm)