Home Product Index Filters Common Mode Chokes PE-0805CCMC181STH
Pulse Electronics Network PE-0805CCMC181STH
Part Number
PE-0805CCMC181STH
Manufacturer
Pulse Electronics Network
Description
CMC 250MA 2LN 180 OHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Common Mode Chokes
Pulse Electronics Corporation
Pulse Electronics Corporation
Product Parameter
Part NumberPE-0805CCMC181STH
Part StatusActive
Filter TypeSignal Line
Number of Lines2
Impedance @ Frequency180 Ohm @ 100MHz
Inductance @ Frequency-
Current Rating (Max)250mA
DC Resistance (DCR) (Max)500 mOhm
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature-
Ratings-
Approvals-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.087" L x 0.051" W (2.20mm x 1.30mm)
Height (Max)0.043" (1.10mm)