Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV6LAYSA505A
Precision Electronics Corporation RV6LAYSA505A
Part Number
RV6LAYSA505A
Description
POT 5M OHM 1/2W CARBON LINEAR
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberRV6LAYSA505A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)5M
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)