Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV6LAYSA251A
Precision Electronics Corporation RV6LAYSA251A
Part Number
RV6LAYSA251A
Description
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
In Stock 360 pcs
    5.78500/pcs
  • 10 pcs
    5.57700/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRV6LAYSA251A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)