Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Rotary Potentiometers, Rheostats RV6LAYSA101A
Precision Electronics Corporation RV6LAYSA101A
Part Number
RV6LAYSA101A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Description
POT 100 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rotary Potentiometers, Rheostats
Precision Electronic Components Ltd
    4.13100/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberRV6LAYSA101A
Part StatusActive
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment TypeUser Defined
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Related Products
RV6LAYSA101A
Manufacturer: Precision Electronics Corporation
Description: POT 100 OHM 1/2W CARBON LINEAR