Home Product Index Cables, Wires - Management Cable Ties and Cable Lacing PLST30SC-D30
Panduit Corp PLST30SC-D30
Part Number
PLST30SC-D30
Manufacturer
Panduit Corp
Description
TIE STUD MOUNT STD HS BLK 5.7"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Cable Ties and Cable Lacing
Panduit Corp
    0.13745/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPLST30SC-D30
Part StatusActive
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.18" (30.00mm)
Length0.479' (146.05mm, 5.75")
Width0.190" (4.83mm)
Mounting TypeStud Mount
Tensile Strength50 lbs (22.68 kg)
FeaturesHeat Stabilized
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
ColorBlack
Related Products
PLST30SC-D30
Manufacturer: Panduit Corp
Description: TIE STUD MOUNT STD HS BLK 5.7"