Home Product Index Capacitors Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors EEC-S5R5V155N
Panasonic Electronic Components EEC-S5R5V155N
Part Number
EEC-S5R5V155N
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
CAP 1.5F 5.5V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Panasonic Corporation
Panasonic Corporation
    1.07228/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberEEC-S5R5V155N
Part StatusActive
Capacitance1.5F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.748" L x 0.217" W (19.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C