Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Zener - Single BZX84C5V6LT3G
ON Semiconductor BZX84C5V6LT3G
Part Number
BZX84C5V6LT3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Zener - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberBZX84C5V6LT3G
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±7%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA