| Part Number | 2SC6017-TL-E |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 360mV @ 250mA, 5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 1A, 2V |
| Power - Max | 950mW |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | 2-TP-FA |
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS NPN 1A 600V SC71
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 50V 10A TP-FA
In Stock: 2100
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS NPN 50V 0.1A CST3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS NPN 50V 0.1A CST3
In Stock: 0
Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
Description: TRANS NPN 50V 0.15A VESM
In Stock: 16000
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS NPN 12V 0.5A SSSMINI-3
In Stock: 0