| Part Number | UVK1E331MPD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 390mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 585mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 1PF 50V C0G 0402
In Stock: 10000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 2PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 3PF 50V C0G 0402
In Stock: 10000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.30PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.40PF 50V C0G 0402
In Stock: 10000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.50PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.60PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.70PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.80PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000
Manufacturer: Taiyo Yuden
Description: CAP CER 0.90PF 50V C0G 0402
In Stock: 20000