| Part Number | UHE2A331MHT6 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 100V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 910mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.3A @ 100kHz |
| Impedance | 80 mOhm |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 30157
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 19377
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 7376
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 7239
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0