| Part Number | UCL1V331MNL1GS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 595mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.19A @ 100kHz |
| Impedance | 60 mOhm |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock: 12600
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock: 4000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
In Stock: 23500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
In Stock: 5500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
In Stock: 5000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
In Stock: 9000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
In Stock: 27000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
In Stock: 2000