Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1D220MCL1GS
Nichicon PCF1D220MCL1GS
Part Number
PCF1D220MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V SMD
Product Parameter
Part NumberPCF1D220MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency1.7A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)