Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1D121MCL1GS
Nichicon PCF1D121MCL1GS
Part Number
PCF1D121MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V SMD
Nichicon
    0.37967/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPCF1D121MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.8A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)