Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1C820MCL1GS
Nichicon PCF1C820MCL1GS
Part Number
PCF1C820MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
Product Parameter
Part NumberPCF1C820MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.9A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)