Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1C221MCL9GS
Nichicon PCF1C221MCL9GS
Part Number
PCF1C221MCL9GS
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Nichicon
    0.36141/pcs
  • 400 pcs
    0.36141/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberPCF1C221MCL9GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency5.05A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)