Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PCF1C221MCL1GS
Nichicon PCF1C221MCL1GS
Part Number
PCF1C221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.31737/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPCF1C221MCL1GS
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency3.9A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)