Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMLG6.5A
Microsemi Corporation MSMLG6.5A
Part Number
MSMLG6.5A
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO215AB
Microsemi Corporation
    1.39397/pcs
  • 365 pcs
Product Parameter
Part Number MSMLG6.5A
Part Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 267.9A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)