Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays MCCD2007-TP
Micro Commercial Co MCCD2007-TP
Part Number
MCCD2007-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Description
MOSFET 2N-CH 20V 7A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Micro Commercial Co
Product Parameter
Part NumberMCCD2007-TP
Part StatusActive
FET Type2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1150pF @ 10V
Power - Max-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)