Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays MCCD2004-TP
Micro Commercial Co MCCD2004-TP
Part Number
MCCD2004-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Description
MOSFET 2N-CH 20V 10A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Micro Commercial Co
Product Parameter
Part NumberMCCD2004-TP
Part StatusActive
FET Type2 N-Channel (Dual) Common Drain
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs18.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1955pF @ 10V
Power - Max-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageDFN2030-6
Related Products
MCCD2004-TP
Manufacturer: Micro Commercial Co
Description: MOSFET 2N-CH 20V 10A