Home Product Index Capacitors Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors PC10HT-270
Maxwell Technologies Inc. PC10HT-270
Part Number
PC10HT-270
Manufacturer
Maxwell Technologies Inc.
Description
CAP 10F 2.2V THROUGH HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Maxwell Technologies Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPC10HT-270
Part StatusObsolete
Capacitance10F
Tolerance-
Voltage - Rated2.2V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Size / Dimension1.413" L x 0.929" W (35.90mm x 23.60mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Related Products
PC10
Manufacturer: Maxwell Technologies Inc.
Description: CAP 10F 2.5V THROUGH HOLE