Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TP5KP36A
Littelfuse Inc. TP5KP36A
Part Number
TP5KP36A
Description
TVS DIODE 36WVM 58.1VC AEC-Q
Product Parameter
Part NumberTP5KP36A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)87.8A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)