Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TP5KP13A
Littelfuse Inc. TP5KP13A
Part Number
TP5KP13A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 13WVM 21.5VC AEC-Q
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
    0.75000/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberTP5KP13A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)237.2A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)