Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TP5KP24A
Littelfuse Inc. TP5KP24A
Part Number
TP5KP24A
Description
TVS DIODE 24WVM 38.9VC AEC-Q
Product Parameter
Part NumberTP5KP24A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)131.1A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)