Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes TP5KP20A
Littelfuse Inc. TP5KP20A
Part Number
TP5KP20A
Description
TVS DIODE 20WVM 32.4VC AEC-Q
Product Parameter
Part NumberTP5KP20A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)157.4A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)