| Part Number | 02302.25DRT2SW |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 2.25A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Melting I²t | 39 |
| Approvals | CSA, METI, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
In Stock: 0