| Part Number | LTL-42M1NMHKP |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | Green (x 2), Yellow (x 1) |
| Wavelength - Peak | 565nm, 585nm |
| Configuration | 3 High |
| Current | 120mA Green, 60mA Yellow |
| Millicandela Rating | 12.6mcd Green, 5.6mcd Yellow |
| Viewing Angle | 60° |
| Lens Type | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 2.90mm |
| Voltage Rating | 2.1V Green, 2.1V Yellow |
| Mounting Type | - |
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED CBI 3MM BRIGHT RED RED DIFF
In Stock: 0